Genetické určení krevních skupin

Plemena

Všechna plemena koček kromě: Evropské krátkosrsté kočky, Ragdoll, Sibiřské a Turecké angorské kočky, Neva Masquerade

Krevní skupiny koček

AB systém je hlavní krevní systém domácích koček. Běžnými krevními skupinami jsou A a B. Kočky s krevním typem B mají vysoké titry anti-A protilátek a kočky s krevním typem A mají nízký titr anti-B protilátek. Kočky s raritním typem krevní skupiny AB nemají anti-A ani anti-B protilátky. Tyto přirozené protilátky mohou vést k neslučitelnosti krevních skupin , které mohou být letální. Prvními příznaky jsou dyspnoe, zvracení a neklid.

Neonatální isoerytrolýza vzniká, pokud samice s krevní skupinou B je pářena s kocourem s krevní skupinou A a koťata s krevní skupinou A vstřebají anti-A protilátky z mateřského mléka. Důsledkem je hemolytické onemocnění u koťat, které může být letální.

Způsob dědičnosti

Genetická determinace krevních skupin u koček umožňuje genetickou diferenciaci sérologicky stanovené krevní skupiny před budoucím využitím chovných zvířat v plemenitbě. Krevní typ A je dominantní k b. S genetickým testem je možné identifikovat recesivní alelu b, která je spojována se serotypem B. Kočky s dvěmi kopiemi alel b, mají krevní skupinu B. Kočky s krevní skupinou A, mohou nést genetickou informaci AA nebo Ab.

Doba trvání testu

Přibližně 1 týden po obdržení vzorku do laboratoře

Požadovaný materiál

DNA vzorek odebraný z EDTA krve nebo slizničního bukálního stěru. Požadované tampóny pro stěr možno objednat zdarma. Pokud je zaslán stěrový tampón, může se stát, že získaný genetický materiál nebude dostatečný pro provedení testu. V těchto případech je vhodnější zaslat EDTA krev.

Průběh testu

Své vzorky prosím zasílejte spolu s formulářem pro genetické testy. Výsledky budou předány dle možností poštou, faxem či emailem. Platbu lze provést kreditní kartou nebo bankovním převodem.

Slevy pro chovatelské kluby lze uplatnit na základě kopie členské karty zaslané spolu příslušnými vzorky. Z administrativních důvodů nelze fakturovanou částku následně změnit.

Dotazy?

V případě dalších dotazů kontaktujte, prosím, náš tým molekulární biologie.

LABOKLIN GmbH und Co.KG
Steubenstraße
D-97688 Bad Kissingen

Tel. 0971 /72020 nebo Fax: 0971 / 7202995
Email: labogen@laboklin.de


Conditions of Use | Data protection GDPR documents |  Imprint |  Site Map
©2019 by webDa Medien GmbH